Elementy instalacji telekomunikacyjnych – węzeł optyczny

Znajdź węzeł optyczny.

Współczesne instalacji telekomunikacyjne prawie za każdym razem wykonuje się z wykorzystaniem kabli światłowodowych. Jest to skutkiem niepowtarzalnych cech światłowodu – prędkości przekazu danych i niewielkich zakłóceń. Jak wiadomo, instalacje tego typu nie byłyby w stanie działać bez właściwych podzespołów umożliwiających przekaz informacji i późniejsze kodowanie. Aby zamontować taką sieć niezbędne są takie elementy jak multiswitche oraz nadajniki optyczne, jak również węzły optyczne. Te ostatnie są najważniejsze dla funkcjonowania całej instalacji – pozwalają wszak na modyfikację sygnału ze światłowodu na tradycyjny i przez to zapewnienie usług krańcowym abonentom. Jak więc funkcjonują? Jakie parametry musi posiadać odpowiedni węzeł optyczny?

W jaki sposób funkcjonuje węzeł optyczny?

Jak już wspomnieliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał optyczny, aby emitować sygnał elektryczny. Należy jednak dodać, że jego funkcjonalność nie sprowadza się wyłącznie do tego, gdyż węzeł optyczny potrafi także wykonać odwrotną operację. Pasmo, na jakim zwykle pracuje węzeł optyczny to od kilku mHz do nawet 1 gigaherca. Do poprawnego funkcjonowania węzła optycznego potrzebna jest także odpowiednia obudowa, chroniąca delikatne elementy wewnątrz urządzenia przed pyłem, wodą i innymi zagrożeniami – zazwyczaj wyprodukowana z metalu.

Cechy węzła optycznego

O tym, czy konkretny węzeł optyczny jest odpowiedni, świadczą określone parametry. Najważniejsze będzie pasmo pracy węzła i moc sygnału – od tego zależy bowiem ilość ostatecznych abonentów, do których dotrze informacje. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na zużycie energii – w ogromnym stopniu rzutuje to na koszty użytkowania węzła optycznego. Aby uniknąć trudności przy naprawach sieci, warto również przetestować sposób konfiguracji urządzenia – najlepiej, jeśli umożliwia wygodną modyfikację wartości parametrów.

Nasze dane:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]