Silniki na prąd stały zrewolucjonizowały nasze życie

Chcesz zamówić silnik prądu stałego? Sprawdź ultrarobotics.pl.

Wiele rzeczy, których używamy na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, wykorzystuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Szczotkowe albo bezszczotkowe, niewielkie lub ogromne, te urządzenia odmieniły nasze życie, lecz statystyczny obywatel zazwyczaj nie ma pojęcia, jak są one skonstruowane ani jak działają te silniki.

Silnik na prąd stały – dokonanie najlepszych innowatorów XIX w.

Rolą silników elektrycznych prądu stałego jest wytwarzanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa informuje, że zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu znane są od niemal dwustu lat i są wspólnym dokonaniem wielu osób. Do ich konstrukcji, późniejszych usprawnień i w konsekwencji ich dopuszczenia do szerokiego wykorzystania w wszelkiego typu mechanizmach, przyczyniły się badania oraz wynalazki najlepszych naukowców połowy XIX w., takich jak między innymi Gaston Planté, Thomas Edison oraz Thomas Davenport. Silniki elektryczne DC skonstuowane są ze statora, komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, wirnika oraz szczotek. Obecnie często używane są również silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które przede wszystkim z uwagi na brak tego stosunkowo awaryjnego podzespołu, są uznawane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są powszechnie lubiane za swoją niezawodność, a także bezszelestne działanie.

Silniki prądu stałego to napęd licznych powszechnie używanych urządzeń

Teza, że silniki DC są wykorzystywane w zasadzie wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli posiadasz czytnik DVD bądź w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach z pewnością użyto silnika bezszczotkowego. Silniki elektrycznena prąd stały są podzespołem pociągów i samochodzików sterowanych zdalnie, czyli gadżetów, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które prawdopodobnie damy również naszym pociechom. Silniki tego typu poruszają duże i małe pompy hydrauliczne niezastąpione w wielu gałęziach przemysłu, między innymi budowlanej, wydobywczej czy produkcyjnej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, ponieważ to one napędzają modne hulajnogi, rowery elektryczne i segwaye. Silniczków prądu stałego używają też hobbyści do tworzenia autorskich zautomatyzowanych prototypów z obszaru mechaniki oraz robotyki.

Choć silniki prądu stałego o niewielkiej mocy bez trudu da się kupić w sklepach hobbystycznych czy z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania dostępne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne rozwiązania od cenionych producentów.

Nasze dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]