obrączki ślubne kraków

Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

Dla wielu dzień ślubu jest wyjątkowo wzruszającym dniem życia. Sakrament ten łączy młodą parę do końca życia, a symbolem ich wierności, zaangażowania i uczucia są obrączki, które zakładają sobie nawzajem na palce.

Dzieje oraz obyczaje związane z obrączkami

Z początku nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, z tej przyczyny ich historia jest wspólna i sięga aż do Starożytności. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, w rezultacie czego wręczenie żonie pierścionka stało się elementem obrzędu ślubu. Niewielu wie jednakże, że panowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej kilka wieków później. I chociaż wcześniej bywały sytuacje, iż zakładali pierścienie na dłoń gdy wyrywali się na wojnę, jednakże zwyczaj ten rozpowszechnił się dopiero w XX w., a konkretnie w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, że w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której winien być wierny. W naszym kraju nosi się obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jednakże w wielu państwach, jak np. w Egipcie, w Szwecji, w Wielkiej Brytanii czy w Iranie, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie według starych wierzeń biegnie “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje oraz przymierza obrączki wspólnie, jednak obyczaj podpowiada, że przyszła żona nie powinna finansować ich zakupu, bo jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki ślubne – dawniej z mosiądzu, dzisiaj z platyny bądź złota

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się bardziej stonowaną estetyką. Przez okres wielu wieków wytwarzano je z przeróżnych surowców, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (jak żelazo czy mosiądz) uosabiające potęgę uczucia. W dzisiejszych czasach do ich sporządzenia wykorzystuje się z reguły platynę oraz złoto, które są symbolem zaufania do współmałżonka. Naturalnie, są one też częstokroć inkrustowane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż najchętniej kupowane są uniwersalne, proste pierścienie ze złota oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa odmiany złota (np. białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, świadczą również nieraz usługę grawerowania artystycznego. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu albo ważny dla młodej pary cytat.

Nasze dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]