Budowa domu jednorodzinnego. Co musisz wiedzieć, zanim ją rozpoczniesz?

Budowa domu jednorodzinnego to spore wyzwanie logistyczne. By doprowadzić je do końca, konieczne jest odpowiednie zaplanowanie całego procesu. Co zatem należy wiedzieć przed rozpoczęciem inwestycji?

Budowa domu jednorodzinnego – formalności

Przed rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego inwestor musi zadbać o wiele formalności i zapewnienie zgodności z obowiązującymi przepisami.

Pierwszym krokiem jest uzyskanie wypisu i wyrysu z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzeni, co pozwala określić możliwości zabudowy danej działki. Następnie konieczne jest złożenie wniosku o decyzję o warunkach zabudowy, a wraz z nim przedstawienie mapy zasadniczej oraz projektu budowlanego. Kluczowym dokumentem jest pozwolenie na budowę, którego uzyskanie wymaga przedstawienia projektu oraz informacji na temat terenu, na którym inwestycja zostanie zrealizowana.

W trakcie samej budowy konieczne jest ponadto zgłoszenie rozpoczęcia prac oraz prowadzenie Dziennika Budowy, który pełni rolę dokumentacji postępu robót. Każde zaniedbanie w którymkolwiek ze wspomnianych aspektów może wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Zakończenie budowy również wymaga zgłoszenia i uzyskania odpowiednich dokumentów – tak, aby budynek mógł być legalnie użytkowany.

Budowa domu jednorodzinnego – etapy

Budowa domu jednorodzinnego to skomplikowany i dość długi proces. Składa się on z wielu etapów, z których najważniejsze są:

 • prace ziemne: oznaczenie granic budynku na działce, wykonanie wykopów i fundamentów, zbrojenie i betonowanie;
 • prace murarskie: murowanie ścian nośnych i stropów;
 • wykonanie dachu: montaż więźby i pokrycia, a także zaizolowanie konstrukcji;
 • wykonanie instalacji: elektrycznej, wod-kan, grzewczej i wentylacyjnej;
 • prace wykończeniowe: wykonanie tynków oraz montaż posadzek i paneli ściennych, montaż stolarki okiennej i drzwiowej, malowanie i dekorowanie wnętrz;
 • zewnętrzne prace wykończeniowe: układanie kostki brukowej i wykonanie podjazdu, założenie ogrodu, tarasu, ostateczne prace porządkowe;
 • odbiór techniczny i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

Każdy etap to szereg niezbędnych czynności, które muszą zostać zrobione, aby budynek okazał się solidny, trwały i bezpieczny. Jedną z nich jest wykonanie szalunków – jak wygląda szalowanie murów oporowych i stropów w domu jednorodzinnym możesz zobaczyć na poniższym filmie:

Budowa domu jednorodzinnego – koszty

Ostatni ważny aspekt budowy domu jednorodzinnego to koszty, jakie generuje taka inwestycja. Są one uzależnione od wielu czynników. Wpływa na nie m.in. lokalizacja, wielkość domu, standard wykończenia i wybrane technologie. W 2023 roku inwestorzy muszą liczyć się ze wzrostem kosztów w porównaniu do poprzednich lat. Najważniejsze wydatki związane są z następującymi aspektami:

 • zakup materiałów budowlanych oraz elementów stolarki otworowej;
 • wynagrodzenie dla ekip i specjalistów pracujących przy budowie domu;
 • wykonaniem instalacji budowlanych;
 • wykończenie wnętrz i zewnętrznych elementów budynku.

Do powyższych kosztów należy oczywiście doliczyć zakup działki – o ile inwestor już wcześniej nie dysponuje własną ziemią.

Źródło tekstu: https://sklep.abcszalunki.pl/blog/porady-budowlane/budowa-domu-jednorodzinnego-co-musisz-wiedziec-zanim-ja-rozpoczniesz/