Ile czasu schnie beton i do jakiej temperatury można go wylewać?

Beton to jeden z najważniejszych materiałów konstrukcyjnych, obecny na każdej budowie. Wyjaśniamy, ile czasu schnie, a ile czasu wiąże beton oraz do jakiej temperatury można go wylewać.

Ile schnie beton?

Czas schnięcia betonu wynosi ok. 48 godzin.

Trzeba jednak pamiętać, o tym, że czas schnięcia i czas wiązania betonu to dwie różne rzeczy, choć oba określenia czasami używane są zamiennie i w obu przypadkach znaczenie ma jakość betonu, skład mieszanki oraz pora roku, a konkretnie temperatura otoczenia – jeśli jest cieplej, beton zarówno schnie, jak i wiąże szybciej.

Jak już zostało wspomniane, beton na wyschnięcie potrzebuje ok. 2 doby – po tym czasie można po nim chodzić, ale ponieważ wciąż pozostaje podatny na odkształcenia i deformacje, nie wolno przesuwać po nim ciężkich sprzętów ani zdejmować szalunków. Z tym należy poczekać, aż zwiększy się wytrzymałość betonu.

W takim razie jak długo wiąże beton? Beton nabiera swoich właściwości nośnych po ok. 14 dniach, a po ok. 28 dniach uzyskuje pełną wytrzymałość (przy temperaturze otoczenia ok. 20 stopni). Jednocześnie przyjmuje się, że można zdejmować szalunki już wtedy, kiedy beton osiągnie 70% wytrzymałości końcowej.

A jak długo wiąże suchy beton? Suchy beton rodzaj betonu o mniejszej zawartości wody, wylewany bezpośrednio na grunt, z którego następnie pobiera wilgoć w procesie wiązania. Stosuje się go pod kostkę brukową, do wylewania fundamentów, podjazdów itp. Pomimo tych różnic suchy beton wiąże mniej więcej tyle samo czasu co „zwykły” – po ok. 10-14 dniach uzyskuje swoje właściwości nośne, a po ok. 28 dniach ma pełną wytrzymałość.

Warto wiedzieć też, że dobrej jakości beton jest urabialny przez ok. 1 godzinę i w tym czasie należy nadać mu ostateczną formę, ponieważ później traci on swoją plastyczność.

Do jakiej temperatury można wylewać beton?

Jak już zostało wspomniane, czas schnięcia i wiązania betonu jest uzależniony od temperatury otoczenia, a więc jesienią i zimą zajmuje to więc znacznie więcej czasu. Ponadto nie wolno przemrażać mieszanki betonowej, aby nie straciła swoich właściwości, dlatego od listopada do marca prace budowlane są rzadziej wykonywane. Przyjmuje się, że bezpieczny czas na prowadzenie prac to taki, w którym średnie dobowe temperatury nie spadają poniżej +5 stopni.

Jeśli jednak chodzi o to, do jakiej temperatury można wylewać beton, to za taką granicę uważa się temperaturę -5 stopni.

Prace budowlane – w tym prace betoniarskie – można co prawda prowadzić w niższych temperaturach, wymaga to jednak stworzenia odpowiednich warunków, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Aby móc betonować w temperaturze niższej niż -5 stopni, do mieszanki betonowej należy dodać odpowiednie preparaty, które zapobiegają zamarznięciu wody i ograniczają ucieczkę ciepła.

Źródło tekstu: https://sklep.abcszalunki.pl/blog/porady-budowlane/ile-czasu-schnie-beton-i-do-jakiej-temperatury-mozna-go-wylewac/