Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Sprawdź, gdzie kupić szalunki Kraków.

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie ścian budynków. Z reguły wykorzystuje się je w przypadku wylewania ścian betonowych – wtenczas są one konieczne do tego, by należycie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się też w czasie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie przestrzeni na drzwi, okna i bramy. W tym artykule objaśniamy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i jak mogą zdobyć je inwestorzy.

Z jakich materiałów wyprodukowane są szalunki?

Klasycznym typem szalunków jest struktura wykonana z grubych sklejek połączonych ze sobą gwoździami lub drewnianych desek, którą można wykorzystać ponownie po rozmontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże pracochłonna – większa część wykonawców oraz inwestorów decyduje się zatem na użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki produkuje się ze sklejki, drewna bądź metalu, jak również łączyć w sobie dwa albo trzy materiały. Zazwyczaj jednak korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a konstrukcję spajają belki, łączniki, głowice ze aluminium bądź stali i narożniki.

Wynajem szalunków – kiedy się to opłaci?

Firmy często parające się pracami murarskimi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku brygad, które zwykle świadczą odmienne usługi i inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących postawić jeden obiekt. Zakup wszystkich elementów niezbędnych do wykonania szalunku byłby zupełnie nieopłacalny . Znacznie lepszym wyjściem będzie wypożyczenie szalunków.

Nasze dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]