Sklejki szalunkowe – do czego służą?

Szukasz sklejki szalunkowej Kraków? Wejdź na sklep.abcszalunki.pl/11-sklejki-szalunkowe.

Deski szalunkowe to najistotniejszy moduł szalunków. Tę rolę mogą pełnić zwykłe deski drewniane lub płyty wykonane z innego materiału, jednakże zazwyczaj używana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można zatem wybudować domy z murami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki są również wykorzystywane w budowlach murowanych, gdzie umożliwiają wykonanie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Wyjaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jest nam niezbędna, a nie chcemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach na ogół stosowane były deski z litego drewna. Te aczkolwiek były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały właściwych parametrów – przede wszystkim źle radziły sobie z zawilgoceniem. Z tej przyczyny współcześnie używana jest głównie sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z różnych gatunków drewna – z reguły z olchy, brzozy lub topoli. W ofercie producentów znajdziemy przeróżnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Inny często wykorzystywany wariant to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Spółki budowlane dysponują zazwyczaj swoją sklejką szalunkową wraz z modułami umożliwiającymi jej łączenie. Jeżeli jednak planujemy budowę domu lub garażu własnymi siłami, nie ma konieczności zakupu wszystkich elementów szalunków – można je wypożyczyć, np. w Małopolsce przez stronę ABCszalunki.pl. Prócz samej sklejki szalunkowej, firma służy również wynajmem innych elementów potrzebnych do postawienia szalunków – m.in. głowic i łączników.

Nasze dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]