Bagażnik rowerowy na hak – czym się różni od uchwytów na dach?

Więcej o bagażnikach rowerowych na hak na https://ebagaznik.pl/pl/c/Platformy-rowerowe/66.

Rozbudowa tras rowerowych nie tylko w największych miastach, ale też w wielu miejscowościach turystycznych w kraju i za granicą spowodowała, że pakując się na urlop zastanawiamy się, czy wziąć jeszcze rower. Jeżeli podróżujemy w pojedynkę, a nasz rower się składa, można po prostu przygotować dla niego przestrzeń w bagażniku samochodu. Problemy pojawiają się, jeśli wyruszamy z kilkuosobową rodziną i chcemy zmieścić gdzieś kilka rowerów. W takim wypadku warto użyć platformy rowerowej.

Uchwyt rowerowy a platforma rowerowa – podstawowe różnice

Rowery można transportować na dachu samochodu, instalując na nim specjalne uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, albo na platformie rowerowej montowanej na haku. Zarówno pierwszy, jak i drugi sposób pozwala na przewóz aż do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są tańszym rozwiązaniem, jednakże mają również parę wad. Zamocowanie, a później zdjęcie z nich roweru, może być dużą uciążliwością szczególnie dla niewysokich osób. Ponadto ustawienie rowerów na bagażniku dachowym zwiększa wysokość samochodu, i choć na ogół nie jest to przeszkodą w trakcie przejazdu pod niskimi kładkami dla pieszych, bramami czy mostami, to zmienia sterowność pojazdu ze względu na to, iż silniej reaguje on na podmuchy wiatru. Z kolei platformy rowerowe instalowane na hak przedłużają samochody, dlatego kierowcy ich używający powinni zachować większą ostrożność w trakcie parkowania tyłem oraz cofania pojazdu. Jednoślady umieszczone na platformie częstokroć także wystają poza boczną krawędź auta, co może być utrudnieniem przy wymijaniu innych pojazdów na ciasnych ulicach.

Przed zakupem bagażnika na rower na hak sprawdź jego maksymalny udźwig oraz sposób zaczepu rowerów

Decydując się na kupno bagażnika rowerowego na hak powinno się uprzednio odpowiedzieć sobie na parę pytań. Nie jest to tani zakup, w związku z tym należy już na wstępie określić jaką ilość jednośladów docelowo będziemy pragnęli przetransportować. Bagażnik rowerowego znanej firmy, przykładowo od Thule, będzie służył nam lata i jeśli kupujemy go z myślą o rodzinnych wyprawach, należy zdecydować się na taki, na którym zmieścimy 3 albo 4 jednoślady. Inną istotną kwestią jest znajomość łącznego ciężaru rowerów – przed zamówieniem platformy powinno się upewnić się czy udźwignie ona obciążenie jakie planujemy na niej zamontować. Sprawdźmy także jak dopinane są rowery do bagażnika na hak. Większa ilość uchwytów trzymających jednoślad w miejscu zmniejsza szanse na jego przemieszczenie się w czasie przewozu, zagrażające potencjalnym uszkodzeniem lakieru. W przypadku pytań, który bagażnik na rower zamówić, polecamy zwrócić się po wskazówki do przedstawiciela sklepu posiadającego w ofercie takie akcesoria.

Nasze dane:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]