Co warto o wiedzieć o systemie bankowym SWIFT?

Wszystko, czego należy dowiedzieć się o systemie bankowym SWIFT, odnajdziesz na flobo.io.

Mimo, że praktycznie regularnie korzystamy z przelewów bankowych, masa Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Ale system SWIFT używany jest już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i jest jednym z filarów wydajnego funkcjonowania międzynarodowego rynku finansów.

Do czego służy system rozliczeń SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak ten skrót stosuje się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia o wiele bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednak nie jedyny używany aktualnie system tego rodzaju. Oprócz niego m.in. w Polsce korzysta się dodatkowo z systemów: SORBNET, Express Elixir i SEPA.Na całym świecie działają również przeróżne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia między bankami na obszarze jednego państwa.

Co jest wobec tego najważniejszą zaletą systemu bankowego SWIFT? Działa on prawie we wszystkich krajach na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekracza już 11 tysięcy, ale też domy maklerskie, giełdy oraz wiele innych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Możliwe jest również przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod ma 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC najpopularniejszych polskich banków

Nawet jeśli tylko sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie znaleźć taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT znanych banków, mających oddziały w Polsce.

– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]