Co warto wiedzieć dolarze i gdzie znaleźć jego aktualny kurs?

Szukasz korzystnej oferty wymiany dolarów? Nie wahaj się! Kliknij w to miejsce.

W latach 80-tych każdy pragnął posiadać przynajmniej parę dolarów, aby pójść po sprawunki do Pewexu. Natomiast w latach dziewięćdziesiątych trzymanie oszczędności w tej walucie stanowiło wyznacznik sukcesu w życiu zawodowym. Teraz spora część internautów zamawia na co dzień zakupy za dolary, korzystając po prostu z powszechnej globalizacji oraz opcji internacjonalnej dostawy zamówień z popularnych globalnych portali zakupowych. Nic zatem dziwnego, iż dolar stał się walutą, która nie wzbudza już sentymentu, a nabyć go można nawet bez wychodzenia z domu, bo od wielu lat w Polsce funkcjonują kantory internetowe, w których można wymienić dolary na złotówki po nieraz bardziej opłacalnym kursie niż w bankach.

Z czego wytworzone banknoty dolarowe?

Określenie „dolar” pochodzi od terminu “talar”. Tak nazywano monety z Czech bite z 1 oz srebra. I w rzeczywistości początkowo środkiem płatniczym w U.S.A. były monety. Banknoty, które w pierwszych latach miały sporo adwersarzy, wprowadzono do obiegu dopiero w szóstej dekadzie XIX w. jako sposób na rozwiązanie kryzysu związanego z deficytem monet. Ciekawostką jest to, że banknoty dolarowe nie są wydrukowane na papierze, a na kompozycji włókien lnianych i bawełnianych z dodatkiem paru innych komponentów, pozostających tajemnicą państwową. Nie znaczy to jednakże, że banknoty dolarowe są mocniejsze – szacuje się, że niskie nominały krążą w obiegu mniej więcej 4 lata, natomiast banknoty o wartości 100$ – 9-18 lat. Uszkodzone banknoty są rozdrabniane, a uformowany z nich surowiec jest oddawany przedsiębiorstwom, które przetwarzają je na materiały budowlane. Amerykańskie monety krążą w obiegu blisko 3 dziesięciolecia, ale są one również na ogół gubione, a nieraz po prostu wyrzucane przez obywateli USA. Według statystyk taki los spotyka co roku przeszło 62 mln $ w bilonie.

Kantor online – tu znajdziesz kurs dolara

Dolar to nazwa kilku walut ale nie nie ma co negować, że kiedy mówimy “dolar” to chodzi nam o dolara amerykańskiego, który jeszcze w XX wieku był najważniejszą walutą świata, a dopiero w ostatnich latach sukcesywnie osłabiał się. Niemniej jednak wymiana dolara nadal stanowi największą część obrotów na Forex. Zainteresowani najświeższym kursem dolara mogą w dowolnym momencie poznać jego wartość między innymi na stronach kantorów online, gdzie kurs walut uaktualniany jest co parę sekund. Poza tym, można tam zobaczyć historyczne dane dotyczące kursu dolara, jak również porównać jego wartość z aktualnymi kursami innych światowych walut.