Faktury ustrukturyzowane – wystawiaj dokumenty w jednolitym formacie

Więcej szczegółów o Krajowym Systemie Faktur.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., lecz ostatecznie właścicielom przedsiębiorstw na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać parę miesięcy dłużej. Projekt ruszył z początkiem 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym korzystanie z KSeF jest opcjonalne, począwszy od roku 2023 stanie się to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla właścicieli firm zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – jednakowy format dokumentów

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie określoną strukturę informacji zapisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania generalnie mało co mówi człowiekowi, który nie potrafi go rozszyfrować, jednakże dla dostosowanej aplikacji do wystawiania i rozliczania faktur dokument tego typu będzie doskonale zrozumiały. Fakt, że faktury mają ujednoliconą strukturę powoduje, że niezależnie od tego które programy księgowe wykorzystują obie strony transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej zostaną odczytane tak samo. Jest to znaczący postęp szczególnie dla biur rachunkowych, które dotychczas raz za razem spotykały się z przypadkami nieprawidłowego odczytywania w aplikacji księgowej danych z faktur podsyłanych przez klientów w formie pliku PDF czy zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana całkowicie wyklucza możliwość błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgowego, jak również niepoprawnego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Używanie Krajowego Systemu e-Faktur zwalnia z konieczności przesyłania pliku JPK_FA

Każdy przedsiębiorca z początkiem stycznia 2021 r. może wystawić oraz odebrać faktury ustrukturyzowane korzystając z Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw zyskują między innymi poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mają pewność, że faktury się nigdzie nie zapodzieją (system przetrzymuje informacje o dokumentach przez dekadę), wcześniej odbiorą zwrot podatku VAT oraz są zwolnieni z konieczności wysyłania pliku JPK_FA. Z kolei Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który pozwala na dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli lepiej zapobiega nieprawidłowościom w sferze podatku VAT, dochodowego oraz akcyzowego. Watro dodać, iż obowiązek stosowania KSeF nie przekreśla możliwości używania komercyjnej aplikacji do księgowania, lecz musi ona być zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]