Sprawdzaj kurs i wymieniaj złotówki na franka szwajcarskiego przez internet

Potrzebujesz więcej wiadomości dotyczących kursu franka? Skieruj się na nordiqa.com/kurs-chf.html

O franku Polacy wiedzą niewiele, tak naprawdę raptem to, że to waluta, w której dziesiątki tysięcy osób wzięło w przeszłości kredyty hipoteczne, które teraz spłacają z trudem. Tymczasem historia franka szwajcarskiego jest bardzo interesująca.

Waluta znana ze swojej zdumiewającej stabilności – frank szwajcarski

Rzecz jasna, frank szwajcarski to waluta narodowa Szwajcarii, jednakże jest to oprócz tego obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak euro, japoński jen i dolar amerykański, frank szwajcarski jest zaliczany do najważniejszych walut dzisiejszego świata. Ale nie była to pierwsza waluta, która funkcjonowała w obiegu na obszarze Szwajcarii. Frank w rzeczywistości pojawił się zaledwie w XIX w. i zastąpił liczne lokalne waluty, które uprzednio używano w poszczególnych kantonach. Przez ostatnie dekady swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją niesłychaną stabilnością, stawiając opór między innymi destabilizacji w okresach kryzysów gospodarczych i politycznych, jakie przeżyliśmy w XX oraz XXI wieku. Ciekawostką jest to, iż frank szwajcarski uważany jest za jedną z najbardziej zachwycających walut świata. Seria banknotów emitowana od połowy 90-tych wyróżnia się niecodzienną wertykalną orientacją grafiki oraz zdumiewającymi barwami. Na frankach umieszczono osobistości ze świata kultury (np. Alberto Giacomettiego, Le Corbusiera czy Jacoba Burckhardta), a nie jak na ogół bywa – oblicza ministrów, wojskowych czy królów. Z kolei tematem najnowszej, dziewiątej już serii banknotów są Ziemia, nauka i natura.

Gdzie sprawdzić bieżący kurs franka?

Frank szwajcarski cały czas cieszy się dużym popytem wśród inwestorów, niemniej jednak jego notowania obserwują też ciekawością osoby z nieuregulowanymi długami w tej walucie. By znaleźć najnowszy kurs franka szwajcarskiego, zalecamy wchodzić na stronę kantoru internetowego, gdzie notowania tej waluty aktualizowane są w kilkusekundowych interwałach. Tu można także przejrzeć wahania ceny franka w dowolnie wybranym przedziale czasu. Jest to funkcja przydatna dla frankowiczów czekających na najlepszy moment, aby zlecić wymianę waluty przed uregulowaniem kolejnej części kredytu, a także dla inwestorów planujących swoje dalsze działania.