Złote monety kolekcjonerskie a złoto bulionowe – różnice

Znajdź monety złote.

Osoby, które postanowiły inwestować w złoto mają do wyboru wiele sposobów: zbierać biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje firm działających na rynku kruszców czy kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w sektory gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Kolejną opcją jest nabycie złota inwestycyjnego, które oferowane jest nie tylko w postaci sztabek, lecz również monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – bite w celu lokowania w nich środków finansowych

Monety ze złota kojarzymy na ogół z monetami kolekcjonerskimi, lecz monety bulionowe, nazywane również lokacyjnymi, czy to złote czy z pozostałych metali szlachetnych, odróżniają się od nich w paru aspektach. Co najważniejsze monety bulionowe są bite celem inwestowania w nie kapitału, z tego też powodu ich nakład w danym roku nie jest limitowany, a poniekąd determinowany przez popyt na rynku. Złote monety bulionowe nie są emitowane w seriach tematycznych bądź w nawiązaniu do istotnych wydarzeń, zatem ich design niezwykle z rzadka jest modyfikowany. Zwykle złote monety bulionowe emitowane przez daną mennicę różnią się od siebie tylko datą wybicia. Znamienne jest to, iż część monet bulionowych, mimo uważania ich za środek płatniczy, nie posiada przypisanego nominału podanego w walucie, a ich rzeczywistą wartość określa próba oraz ciężar wykorzystanego do ich bicia metalu szlachetnego. Plusem monet bulionowych jest to, że są znane w każdym zakątku globu, więc ich odsprzedaż jest mniej obarczona ryzykiem straty niż lokalnych monet kolekcjonerskich.

Waga złotych monet bulionowych

Najpopularniejsze wśród inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 uncji trojańskiej, jednakże emitenci wybijają także monety o wadze 1/10 czy 1/4 oz złota. Trzeba wiedzieć, że monety bulionowe emitowane są najczęściej z 24 karatowego złota, a więc .999, ale np. Amerykański Gold Eagle bądź południowoafrykański Krugerrand emitowane są z kruszcu próby .9167. Jeśli monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to przeważnie na celu wzmocnienie monety i w rezultacie zredukowanie ryzyka jej zniszczenia. Takie monety z dodatkiem innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są oznaczone powiadamia o wadze czystego kruszcu wykorzystanego do ich wybicia.

W ofercie lokalnych brokerów złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez problemu natrafią na najpopularniejsze z nich, a więc Britannię, Filharmoników Wiedeńskich czy wspomniane wcześniej Krugerrandy.

Nasze dane:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]