Badania psychologiczne kierowców – co to takiego?

Na http://tinyurl.com/yadw6ev5 zamówisz badania psychotechniczne Bielsko.

Badania psychologiczne mają bardzo szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale też poznania predyspozycji psychologicznych jednostki, które potrzebne są do pełnienia określonych prac. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Na czym polegają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy mają obowiązek poddać się badaniom psychotechnicznym, w wielu wypadkach mocno się ich obawiają. Jak się jednak okazuje, naprawdę nie należy się bać. Komplet badań zbudowana jest z testów badających inteligencję, wywiadu psychologicznego, testów osobowościowych i testów aparaturowych, które pozwalają określić między innymi szybkość reakcji. Testy badające inteligencję mają za cel ocenić zdolności umysłowe jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy osobowości. Uwzględniają między innymi ekstra- oraz introwersję, neurotyzm i psychotyzm. W wypadku testów aparaturowych specjalista wykorzystuje wirometr, miernik czasu reakcji, aparat krzyżowy, stereometr oraz ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego uprzedniego przygotowania. Kierowcy, którzy używają okularów, powinni jedynie pamiętać, by zabrać je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto ma obowiązek się im poddać?

Badania kierowców obejmują między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C+E, C, D1+E, D1, D oraz D+E. Przejść muszą je również osoby, które pragną wykonywać zawód egzaminatora i instruktora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów kierowców taksówek, a także na operatorów wózków widłowych. Warto dodać, że poddać muszą się im też ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy w efekcie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Ważność tego typu badań jest różna i zależna od kategorii osób, które je przechodzą. I tak na przykład w przypadku kierowców chcących odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Wystarczy wykonać je tylko raz.

Nasze dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]