Hydroizolacja – zabezpieczenie obiektu przed wilgocią

Podczas budowy dowolnego obiektu, obojętnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie projektowania należy zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przeniknąć do niepoprawnie albo w ogóle niezabezpieczonych ścian obniży ich wytrzymałość i potencjał izolacji cieplnej, jak również doprowadzić do rozkwitu chorobotwórczych pleśni i grzybów.

Które części budowli trzeba zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najważniejszych elementów, jakie powinno się zabezpieczyć przed wilgocią należą zwłaszcza balkony, fundamenty, dachy, piwnice i tarasy, a więc te części struktury, które mają bezpośredni kontakt z opadami atmosferycznymi bądź wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona stosowną ekspertyzą i konsultacją z specjalistami, którzy wskażą, jakie elementy wymagają zabezpieczenia przed wilgocią i jakiej techniki należy użyć w stosunku do danych segmentów budynku. Na przykład, na betonowej ścianie fundamentowej wykonuje się izolację przeciwwodną, pokrywając ją warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W stabilnych ścianach z pustaka wypalanego, dziurawki czy cegły poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Z kolei tarasy zielone izoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, by każda warstwa posiadała spadek zapobiegający gromadzeniu się wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją. Tak samo hydrolizuje się także balkony.

Komu zlecić wykonanie hydroizolacji?

Ważne jest, żeby projektowanie hydroizolacji, zlecić profesjonalnej ekipie, posiadającej długoletnią praktykę w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Generalni wykonawcy, deweloperzy i inwestorzy skorzystają na współpracy ze zawodowcami w czasie prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budynków w systemie „białej wanny”, a także montażem uszczelek pęczniejących, taśm PVC, węży iniekcyjnych czy taśm dylatacyjnych. Z kolei na zamówienie zarządców istniejących budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. naprawą, uszczelnieniem oraz inwentaryzacją przecieków wody, reperacją tarasów i balkonów, uszczelnieniem podszybii windowych czy wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.