Komu potrzebne są badania wysokościowe?

Zamów badania wysokościowe Bielsko na http://bit.ly/2qLHeSA.

Wielu czytelników pracę na wysokości utożsamia zwłaszcza z opieką nad kominami lub myciem szyb w wysokościowcach. W myśl obowiązujących w naszym kraju regulacji są to jednak wszelkie prace przeprowadzane na wysokości przekraczającej jeden metr. W przypadku, kiedy prace odbywają się co najmniej trzy metry nad ziemią, niezbędne jest zaś przejście lekarskich badań wysokościowych. Na czym jednak one polegają? W których placówkach są przeprowadzane? Jakie schorzenia sprawią, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – w jakiej placówce?

Badania wysokościowe można wykonać odwiedzając przychodnię medycyny pracy, gdzie uzyskamy dokumenty kierujące na badania specjalistyczne. Po ich zakończeniu – o ile oczywiście efekty będą pozytywne – zyskamy zaświadczenie pozwalające na pracę na wysokościach. Zdarza się jednak, że na wykonanie badań lekarskich nie ma dużo czasu – wtedy słusznie zrobimy wybierając się sami do laryngologa, okulisty i neurologa celem przeprowadzenia badań, zaś następnie składając je w przychodni medycyny pracy, jednak najlepiej umówić się na badania w specjalistycznej poradni.

Przez jakie schorzenia nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe powinny zdiagnozować schorzenia, które powodują, iż praca na wysokościach jest niebezpieczna. Do najistotniejszych tego typu chorób należą w szczególności padaczka oraz choroby błędnika, wady oczu (a konkretnie – konieczność stosowania okularów (choć można to wyeliminować stosując soczewki kontaktowe), a także niedowidzenie. Lekarz ma prawo też odmówić wystawienia orzeczenia, jeśli chorujemy na nieuregulowaną cukrzycę lub walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy powtarzać co 3 lata, zaś osoby które ukończyły 50 lat – co 12 miesięcy.

Nasze dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]