Kto powinien wykonać badania wysokościowe

Zamów badania wysokościowe Bielsko na www.bielskobadania.pl/zakres-uslug/.

Praca na wysokościach uważana jest za zajęcie związane z podwyższonym ryzykiem. Żeby wykluczyć występowanie groźnych wypadków, wprowadzono konieczność wykonywania specjalistycznych badań sprawdzających brak przeciwwskazań do wykonywania czynności związanych z pracą na wysokościach. Jak przebiegają takie badania? Co jaki czas należy je powtarzać?

Badania wysokościowe – definicja pracy na wysokości

Definicja pracy na wysokości zamieszczona jest w Rozporządzeniu z dnia 26 września 1997 r. Według przepisów uważa się za nią prace przeprowadzane na powierzchni znajdującej się minimum jeden metr nad poziomem ziemi. Do grupy pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace m.in. na podestach, stropach, masztach itd. Specjalne badania sprawdzają czy kandydat nie ma problemów ze wzrokiem lub innych schorzeń mogących narazić pracownika na niebezpieczeństwo. Jak przeprowadzane są badania wysokościowe? Składają się one z 3 stadiów – badania wzroku, układu nerwowego oraz otolaryngologicznego. Lekarz bada pacjenta w kierunku epilepsji, chorób błędnika lub krótkowzroczności. Uzupełnieniem jest standardowa konsultacja z lekarzem medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jak wpływa na wynik badania wada wzroku?

Badania wysokościowe należy przeprowadzać co dwa-trzy lata. Pracownicy, którzy skończyli 50 lat muszą przechodzić je regularnie co roku. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach jest wada wzroku, niedowidzenie, jak również cukrzyca i padaczka. Warto wspomnieć, że noszenie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że czynności wykonywane będą w warunkach zapylenia. To jednak nie wszystko – niektórzy pracownicy, oprócz wymienionych wyżej badań, muszą przejść również testy psychologiczne. Podlegają im m.in. operatorzy żurawi samojezdnych, ciężkich maszyn budowlanych czy pracownicy obsługujący pulpity sterownicze.

Nasze dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]