okna zabytkowe

Okna zabytkowe – jak je remontować?

Okna zabytkowe zazwyczaj prezentują się dużo korzystniej niż te wytwarzane współcześnie więc są wielką dekoracją obiektów. Walory estetyczne to rzecz jasna ich nie jedyna zaleta, a na ich cenę w znacznym stopniu rzutuje również wiek. Tak jak inne przedmioty zabytkowe, również okna muszą być konserwowane w myśl prawa – ich remontu nie powinniśmy przeprowadzić samodzielnie z wykorzystaniem kupionych w markecie surowców. Czym jednak odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma prawo wykonać te prace?

Jak odróżnić okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają więcej dekoracji niż nowoczesne. Rzadko są również otwierane od góry, co powoduje, iż potrzebne okazują się lufciki, z użyciem których można wentylować mieszkanie. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, zrobione są zwykle z drewna – surowca, jaki posiada sporo atutów, jednak wymaga regularnej konserwacji, a oprócz tego łatwo go zepsuć. Z tego względu tak ważne są uprawnienia osób naprawiających okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak znaleźć specjalistę?

Okna zabytkowe najczęściej mają budowę skrzynkową, która wymaga wysokich kwalifikacji – ten rodzaj okna charakteryzuje się wszak zastosowaniem różnych, dziś już rzadko spotykanych, sposobów. W związku z powyższym, nawet najbardziej doświadczeni specjaliści nie powinni serwisować okien zabytkowych, jeżeli nie mają dokumentów zaświadczających ich umiejętności, które zostały wydane przez odpowiedni organ – w innym razie zostaną na nich nałożone duże kary.

Nasze dane:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]