Czym zajmuje się urologia?

Na www.scmkrakow.pl znajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć o urologu w Krakowie.

U sporej części pacjentów badanie u urologa wywołuje skrępowanie. Schorzenia, które bada urologia, postrzegane są jako bardzo krępujące, co sprawia, iż osoby, które zauważyły u siebie alarmujące przejawy choroby, często opóźniają o kilka miesięcy badanie u urologa. Tymczasem może to skutkować poważnymi następstwami dla układu moczowego.

Masz problemy z nietrzymaniem moczu? Zgłoś się do lekarza urologa!

Zadaniem urologii jest diagnostyka i leczenie rozpoznaniem oraz leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne między innymi za usuwanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu białek, czy produkcję hormonów. O niewydolności układu moczowego może alarmować wiele różnorodnych objawów, które w szeregu przypadków są bagatelizowane przez pacjentów w nadziei, że same miną. Na jakie w związku z tym symptomy należy zwrócić specjalną uwagę i potraktować je jako bodziec do natychmiastowego zapisania się na konsultację z urologiem? Są to głównie wszystkie zmiany dotyczące moczu, a więc obecność w nim ropy albo krwi, jego spienienie czy ciemniejsza barwa, ale też pieczenie bądź ból przy wydalaniu moczu, nieregularny strumień, popuszczanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre symptomy mogą być też mniej ewidentne, przykładowo opuchnięcie stóp, nadciśnienie tętnicze i ból podbrzusza lub pleców. Lekarz urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, wobec tego panowie winni udać się do niego kiedy mają problemy ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w spermie), podtrzymaniem wzwodu czy gdy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na jądrach bądź prąciu. Warto też podkreślić, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestu lat powinni regularnie umawiać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

Jakie zabiegi przeprowadza lekarz urolog?

Pacjenci przeważnie przychodzą do gabinetu urologa w celu uzyskania porady dotyczącej wazektomii, wykonania cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego narządu), a także leczenia wodniaka jądra, stulejki bądź torbieli nerek. Lekarze urolodzy codziennie przeprowadzają także mnóstwo złożonych zabiegów, takich jak plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego, nefrektomia (czyli usunięcie nerki) i przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy prostaty.

Nasze dane:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]