Korekcja stożka rogówki. Uzyskaj więcej szczegółów.
Keratoconus, czyli stożek rogówki, to choroba, która niezmiernie utrudnia życie – pogarsza jakość widzenia i może być powodem innych schorzeń oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych eksperci dysponują wiedzą pozwalającą sprostać tym problemom. Jak zatem powinna przebiegać korekta stożka rogówki?
Stożek rogówki częstokroć współistnieje z innymi schorzeniami oczu
Rogówka to transparentna część oka, która mocno koncentruje promienie świetlne. Leży przed tęczówką i posiada wiele receptorów bólowych, jest jednak ukrwiona w niewielkim stopniu. Około drugiej i trzeciej dekady życia może ulec zniekształceniu przejawiającemu się uwypukleniem i ścieńczeniem w centralnej części. Jest to wynikiem osłabienia tkanki, która – jak się przypuszcza – robi się podatna na działanie wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje krótkowzroczność i miopię, przez co pacjent widzi kategorycznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie słoneczne. Chorzy skarżą się też na pieczenie oczu, w niektórych przypadkach występuje również widzenie podwójne. Choroba ta niejednokrotnie współistnieje z innymi schorzeniami oczu, między innymi zapaleniem spojówek. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. We początkowej fazie wada jest niwelowana z wykorzystaniem szkieł korekcyjnych lub soczewek kontaktowych, z czasem jakkolwiek niezbędne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.
Korekta stożka rogówki – dostępne zabiegi
Korektę stożka rogówki prowadzi się za pomocą różnorodnych procedur medycznych. Dzisiaj najskuteczniejszym sposobem na poprawę ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się także korekty stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. zabieg Topoguided. Doskonałe rezultaty przynoszą procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia niwelowanie miopii czy też niezborności za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg laserowy, który całkiem zlikwiduje wadę wzroku.
Nasze dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]