Więcej o banknotach kolekcjonerskich NBP na goldbroker.pl/banknoty-kolekcjonerskie/.
Kiedy słyszymy o kolekcjonowaniu, jednym z pierwszych skojarzeń obok zbierania znaczków i militariów jest gromadzenie monet. Jednakże monety to nie jedyne środki płatnicze, które budzą zainteresowanie kolekcjonerów. W połowie ubiegłego wieku popularna stała się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i pozostałych kwitów bankowych.
Dzieje banknotów i czemu je kolekcjonujemy?
Pierwowzory papierowych środków płatniczych powstały w Chinach, a nie jak myśli wiele osób – na Starym Kontynencie. Pierwotna ich wersja, bliska w swojej funkcji najbardziej do współczesnych weksli, pojawiła się w II w. p.n.e. w czasie rządów Dynastii Han i wykonana była ze skóry. Banknoty w formie jaką znamy dzisiaj kształtowały się z kolei od VII do XII w. za czasów Dynastii Tang i Dynastii Song. Stanowiły one ułatwienie dla handlarzy, bo zwalniały ich od przymusu przemieszczania się na duże odległości z dodatkowym obciążeniem w postaci monet. Obywatele Europy pierwszy raz dowiedzieli się o papierowej walucie z historii legendarnych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Wilhelm z Rubruk, jednakże w państwach europejskich zaczęto ich używać w szerszym zakresie między XVII a XVIII w. Z biegiem lat tę metodę rozliczenia zobowiązań zaakceptowano wszędzie. Dopiero w XXI w. papierowe banknoty są wypierane przez coraz powszechniejszą bankowość elektroniczną. Stąd też może bierze się coraz szersze zainteresowanie banknotami jako obiektami kolekcjonerskimi, bo nie tylko mają one wartość historyczną, lecz także artystyczną – od dekad przecież budzą uznanie doskonałym designem.
Banknoty kolekcjonerskie – wypuszczane w niedużym nakładzie
Osoby kolekcjonujące banknoty, na podobieństwo nimizmatyków, gromadzą zwykle banknoty obiegowe z przeróżnych państw świata. Są one bardzo łatwo dostępne, chociaż ich cena bywa bardzo duża – to w zależności od ich kondycji oraz roku druku. Odmienną kategorią banknotów są banknoty kolekcjonerskie, drukowane w ograniczonym nakładzie, zazwyczaj celem upamiętnienia wybitnych osobistości ze świata nauki, polityki oraz kultury czy historycznych zdarzeń. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 oraz 50 zł wypuszcza NBP. Upamiętniają one między innymi 28. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża (banknot 50 zł) czy 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich nominał 20 zł). Ciekawostką jest, że poza zachwycającym designem, banknoty kolekcjonerskie mają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, między innymi mikrodruki, napisy widoczne tylko pod określonym kątem i nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby.
Nasze dane:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]