Ekologiczne przetwory – co znajdziesz na ich etykiecie

Znajdź ekologiczne przetwory.

Od dynamicznego rozkwitu przemysłu spożywczego, który zaczął się na początku XX w., produkty jedzone przez nas codziennie zaczęto coraz częściej nasycać licznymi substancjami przedłużającymi ich świeżość. Lecz wraz z rosnącą wiedzą konsumentów odnośnie tego, co jedzą i jakie może to mieć działanie na ich samopoczucie, ostatnio coraz chętniej szukają oni towarów wyprodukowanych z żywności ekologicznej.

Żywność eko – z upraw nie korzystających z chemicznych pestycydów i nawozów

Aby konkretny produkt dostępny w Polsce mógł tytułować się „ekologicznym”, musi sprostać kilku wytycznym. Żywność eko oraz przetwory z niej sporządzone muszą posiadać określone certyfikaty przyznawane przez autoryzowane do tego laboratoria. Kluczowym jednakże cechą spożywczych produktów eko jest to, iż zastosowane do ich przyrządzenia warzywa i owoce kultywowano z zachowaniem głównych zasad rolnictwa ekologicznego. To oznacza, iż rolnicy nie stosowali syntetycznych środków protekcji roślin ani nawozów mogących niekorzystnie wpływać nie tylko na zdrowie ludzi, lecz które także szkodzą ekosystemowi. Niektóre wszak nawozy wywołują odkwaszenie gleby lub zatruwają wody powierzchniowe, a natryski upraw silnymi pestycydami często skutkują obumieraniem pożytecznych pszczół. Natomiast na skutek ekologicznej uprawy owoce oraz warzywa cechują się niższą zawartością metali ciężkich, azotynów oraz azotanów, a to oznacza, iż mniej tych niezdrowych substancji przedostanie się do ustroju ich konsumentów.

Kupujesz żywność eko? Czytaj wnikliwie informacje na opakowaniu

Żywność eko jest poddawana nieustannemu nadzorowi w każdej fazie produkcji, w tym również w czasie przewozu oraz przechowywania. Co ważne, jeśli produkt spełnia wymogi, jego wytwórca oprócz rutynowych informacji m.in. o warunkach składowania, masie netto, kraju pochodzenia ingredientów, możliwych alergenach oraz dacie przydatności do spożycia, musi dodatkowo obowiązkowo wskazać numer ID jednostki certyfikującej niniejszy artykuł i zamieścić logo produkcji ekologicznej UE, którym są białe gwiazdy, które tworzą w kształt listka. Poszukując ekologicznych przetworów powinno się więc czytać dokładnie etykiety produktów, a kupując je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy opublikował on na stronie sklepu informację o przyznanych certyfikatach.

Nasze dane:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]