Kantary – rodzaje i rozmiary

Szukasz kantara sznurkowego? Skieruj się tu.

Kantar to powszechnie używana część uprzęży dla konia. Jest niezmiernie podobny do uzdy, bowiem wyłączną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest brak wędzidła – części wkładanej do pyska, pozwalającej na kierowanie poruszającym się koniem. Kantar to jeden z kluczowych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie rzadko się rozstają. W następstwie tego musi on być dopasowany do zarysu i wymiarów głowy zwierzęcia oraz nie być powodem powstania uszkodzeń skóry. Jak więc znaleźć stosowny kantar? Na które jego cechy powinno się zwrócić szczególną uwagę?

Co odpowiedniejsze dla konia – kantar sznurkowy czy taśmowy?

W sprzedaży odnajdziemy różne warianty kantarów: sznurkowe, taśmowe, podszywane oraz skórzane. Te pierwsze, nazywane także halterami, są zalecane z uwagi na znaczną kontrolę, którą jeździec za ich pośrednictwem ma nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia znacznie bardziej wygodny jest natomiast kantar taśmowy albo skórzany. Znacznie większy komfort przynoszą kantary podszywane – np. naturalnym lub syntetycznym futerkiem, które można odpinać celem wyczyszczenia. Kantar tego rodzaju znakomicie chroni przed tworzeniem się uszkodzeń skóry, a równocześnie pozwala przywiązać zwierzę na czas pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas ćwiczeń albo spacerów.

Kantary – które dla kucy a które dla koni arabskich?

Kantary wytwarzane są w paru rozmiarach. Najmniejszy to foal, który będzie pasował źrebiętom i kucom miniaturowym. Kolejny to shetty (0), którego używają właściciele koni szetlandzkich oraz większych źrebiąt. Kantar nazywany pony (1) został z kolei stworzony z myślą o kucach (np. walijskich) i roczniakach większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średniej wielkości i pasują między innymi do trakenów, koni półkrwi arabskiej, wielkopolskich oraz fryzyjskich. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla dużych ras gorącokrwistych (np. śląskich) i ras zimnokrwistych (jak perszeron lub konie ardeńskie).

Nasze dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]