Książki thrillery – strach uczy nas radzić sobie z rzeczywistością

Chcesz kupić książki thrillery? Sprawdź https://www.motyleksiazkowe.pl/68-kryminal-sensacja-thriller-horror.

Nie da się ukryć, iż pokaźna grupa entuzjastów książek to wielbiciele strasznych historii. Niektórzy preferują opowiadania z pogranicza gore, drudzy uwielbiają zagłębiać się w dalekie kąciki złożonych procesów myślowych brutalnych zbirów oraz seryjnych morderców. W natłoku podcastów i platform streamingowych, na których udostępnionych są setki produkcji opowiadających zainteresowanym fikcyjne oraz prawdziwe historie, w dalszym ciągu jedną z najlepszych metod styczności z nimi są książki kryminalne i thrillery.

Książki kryminalne i thrillery – z jakiej przyczyny lubimy odczuwać strach?

Miłośnik thrillerów oraz powieści kryminalnych bez zastanowienia odpowie, że chodzi o przyjemny zastrzyk adrenaliny. Oglądając albo czytając straszne historie chcemy na jakiś czas pozwolić ponieść się mocnemu odczuciu przerażenia, którego z rzadka doświadcza się na co dzień. Brak w dzisiejszych czasach dla człowieka na świecie śmiertelnych zagrożeń, a gdy już coś nas stresuje to z reguły problemy zdrowotne, utrata zatrudnienia lub finanse. Jeśli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy momentów, w których ciało wyzwala w znacznych ilościach adrenalinę, zwaną hormonem stresu i przetrwania. A właśnie odczuwanie strachu uczy nas działać w okolicznościach kryzysowych. Nie bez powodu baśnie Andersena oraz braci Grimm mają często tak mroczny i makabryczny charakter – tak historie te uczyły dzieci o zagrożeniach otaczającego ich świata, informując je jednocześnie, że dobro czasem nie triumfuje.

Literatura kryminalna i książki thrillery są ciekawsze niż serial

XXI w. to wiek szybkiej kultury. Odbiorcy, jeśli wyłuskają na nią kilka godzin, poszukują filmu na wieczór bądź mini serialu, którego oglądanie zajmie nie więcej niż kilka godzin. Entuzjaści mrocznych kryminałów i horrorów są praktycznie rozpieszczani wyborem produkcji tego rodzaju, które dostępne są na płatnych oraz darmowych platformach VOD. Co warte uwydatnienia, często te seriale i filmy są oparte na popularnych książkach, lecz ustępują swoim pierwowzorom i ich oglądanie nie przynosi porównywalnej frajdy jak czytanie oryginału. Książkę, szczególnie opowieść kryminalną lub horror, konsumuje się w odmienny sposób aniżeli serial – wolniej, a więc z większą atencją. W książce każdy dialog, wtrącenie czy bohater (a nawet postać z drugiego planu) kształtuje klimat snutej opowieści. Strach wywoływany jest u odbiorcy przeważnie stopniowo, ale daje to więcej czasu na dokładną analizę opisanych wydarzeń oraz relacji bohaterów. Jeżeli więc lubisz czytać i znajdujesz na to czas, daj się nastraszyć kryminałom, thrillerom oraz horrorom.

Nasze dane:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa